عضو فراختری گروه جدایی طلبان باسک، گروه ETA که طی 17 سال حضور داشتند، در روز پنج شنبه در کوه های فرانسوی تحت پوشش پلیس قرار گرفت.

خوزه آنتونیو Urruticoetxea Bengoetxea، که تحت نام نام Josu Ternera شناخته می شود، رئیس قدیمی ETA بود و به برخی از خونین ترین قسمت هایش متصل بود.

ETA که Euskadi ta Askatasuna یا "Homeland Basque and Freedom" در باسک است، قبل از اعلام انحلال خود در سال گذشته، 853 نفر را کشت.

یک جدول زمانی رویدادهای کلیدی مربوط به گروه:

– 1958: ETA در دوران دیکتاتوری ژنرال فرانسیسکو فرانکو ایجاد شده و هدف آن کشف یک دولت مستقل باسک در شمال اسپانیا و جنوب فرانسه است.

– 1968: در اولین حمله مرگبار خود، ETA خوزه پردینز، افسر نگهبان مدنی را می کشد. قاتل او به علت تیراندازی پلیس می میرد.

– 1973: مواد منفجره قدرتمند ETA در مادرید، دست راست فرانکو و نخست وزیر لوئیس کاررو بلانکو را به قتل رساندند.

– 1975: فرانکو در تاریخ 20 نوامبر میمیرد

– 1980: همانطور که اسپانیا به دموکراسی بازمی گردد، ETA نزدیک به 100 نفر را می کشد، و 1980 مرگبار ترین سال در مبارزات خشونت آمیز گروه است.

– 1983: اعضای نیروهای امنیتی اسپانیا گروه های آزادی بخش ضد تروریستی را تشکیل می دهند، یا GAL، برای مبارزه با ETA و تضعیف طرفداران آن. در طی چهار سال بعد، GAL حدود 30 نفر را کشت.

– 1986: دوازده افسر گارد ملی می میرد در مادرید و 50 نفر دیگر در یک حمله اتومبیل بمب در مادرید متهم به ETA.

– 1987: در خونین حمله ETA، بمب ها در پارکینگ یک مرکز خرید در بارسلونا 21 نفر را کشتند و 45 نفر دیگر نیز مجروح شدند.

– 1989: ETA نخستین آتش بس خود را اعلام و در مذاکرات صلح در الجزایر با دولت سوسیالیست اسپانیا اعلام کرد. اما گروه ستیزه جو مذاکرات را با کشتن یک افسر گارد شهری قطع می کند. مقامات مرکزی شروع به اصطلاح سیاست پراکندگی می کنند که ستیزه جویان زندان را به زندان هایی که در سرتاسر اسپانیا پخش می شوند، به منظور تضعیف شبکه پشتیبانی ETA ارسال می کنند.

– 1992: گروه ستیزه جویان دچار ضربه بزرگ با دستگیری بیشتر رهبران آن در جنوب فرانسه.

– 1996: فرانسیسکو توماس و والنته، رئیس سابق دادگاه قانون اساسی اسپانیا، در دانشگاه مستقل مادرید شلیک و کشته شد.

– 1997: خوزه اورتگا لارا، یک کارمند زندان اسپانیایی، بعد از 532 روز ربوده شدن، طولانی ترین در تاریخ ETA، آزادی را از دست می دهد. اندکی پس از آن، سازمان میگوئل انگل بلانکو، شورای محافظه کار جوان در شهر ارموا را ربود و پس از آنکه دولت برای دیدار از مهلت 48 ساعته برای انتقال همه ستیزه جویان ETA به زندان های کشور باسک ناکام ماند. تظاهرات گسترده در پی کشتن بلانکو، نقطه مقابل در برابر مخالفان ETA در منطقه و در داخل منطقه باسک است.

– 1998: پس از یک گفت و شنود ناکام با دولت محافظه کار خوزه ماریا عذرار، پیش از انتخابات منطقه ای، یک سال پس از پیروزی در انتخابات منطقه یورو به پایان می رسد.

– 2000: یک فرمانده نیروهای ائتلافی می کشد و ارنست لولو، وزیر بهداشت سابق سوسیالیست در بارسلونا را می کشد.

– 2002: ترنرا پس از اینکه دادگاه عالی اسپانیا به دلیل دخالتش در حمله به بمب گذاری در سربازخانه گارد شهری در زرافازا کشته شد، 11 تن از جمله 6 کودک را به قتل رساند.

– 2006: Ternera یکی از مذاکره کنندگان برای دیدار با فرستادگان دولت اسپانیا برای تلاش برای پایان دادن به فعالیت های گروه است. سومین آتش بس اعلام شده است، در حالی که سیاستمداران باسک در حال مذاکرات صلح خفیف با آینده شبه نظامیان زندان باسک در اختیار دارند. ETA با خودروی پر از بمب هایی که در پارکینگ فرودگاه مادرید منفجر می شود، با دو شهروند اکوادور کشته شده است.

– 2010: یک افسر پلیس فرانسه، ژان سرژ نرین، در نزدیکی پاریس توسط ستیزه جویانی که پس از یک سرقت اتوموبیل فرار می کنند، کشته شده است و آخرین قربانی مرگ و میر ETA است.

– 2011: یک کنفرانس صلح بین المللی در سان سباستین، خواستار اعلام استعفایش "قطعنامه قطعی فعالیت مسلحانه خود شده است." در 20 اکتبر، گروه "پایان قطعی" را به تروریسم اعلام می کند. مقامات اسپانیایی معتقدند که ETA کمتر از 50 عضو

– 2017: پس از انتقال به ده ها تن از سلاح ها، مهمات و مواد منفجره، مقامات فرانسوی خود را به طور رسمی خلع سلاح اعلام کردند. مقامات اسپانیا تقاضای ETA را برای متوقف کردن می کنند.

– 2018: در نامه ای به روزنامه اسپانیایی منتشر شده در روز 2 ماه مه، ETA می گوید "تمام ساختارهای آن را ریشه کن کرده است." در یک ضبط شده در تاریخ 3 ماه مه، صدای Ternera به عنوان یکی از دو عضو ETA شناخته شده است که اعلامیه ای را اعلام کردند که برچیده شده است. این اعلامیه کمتر از دو هفته پس از آنکه گروهی اعتراف بی سابقه ای ارائه داد، قربانیان، بستگان آنها، دولت اسپانیا و باسک می گویند که خیلی دیر شده و اشتباه است.

– 2019: Ternera در سالنچس، شهر 16،000 در آلپ شرقی شرقی فرانسه دستگیر شده است.