پس از هشت ماه آرامش نسبی، استان شمال غربی سوریه Idlib یک بار دیگر یک تئاتر برای عملیات نظامی خونین است: بمباران سنگین، حملات هوایی و امواج بیجاشدگی غیر نظامی به عنوان نیروهای دولتی سوریه، حمایت از روسیه، راه خود را به سربازان مسلح در یک تهاجم گسترده.

خشونت هفته گذشته تهدید می کند که توافقنامه آتش بس بین ترکیه و روسیه در دریای سیاه دریای سوچی در ماه سپتامبر سال گذشته منفجر شود، که مانع از حمله دولت بغداد به سوریه شد.

تجزیه و تحلیل گروه بحران بین المللی برزیل که در ماه مارس صورت گرفت، توضیح داد که چرا این استان طی سالهای رکود و انفجار خونریزی نوسان داشته است، گزینه های خوبی برای ادلیب وجود ندارد.

این منطقه در میان کشورهایی است که اخیرا در ناحیه جنگی تحت کنترل رئیس جمهور بشار اسد قرار دارد – و آخرین منطقه که هنوز هم توسط شورشیان برگزار می شود. اسد اعتماد به نفس در حمایت از روسیه را متعهد کرده است که استان را بهبود بخشد و هر یک متر دیگر از خاک سوریه که در طول جنگ شکست خورده باشد.

در اینجا نگاهی به منطقه سرکش و مبارزه می بینیم:

چرا IDLIB مهم است؟

Idlib برای اسد در راه پیروزی نهایی علیه مخالفان مسلح ایستاده است. پس از هشت سال جنگ، او عمدتا قیام مردمی را که در طول سال های دهه های حکومت خود در سال 2011 در سال 2011 به وقوع پیوست، به شدت خنثی کرده است.

نقشه ویرانگر سوریه، استان ادلب در ناحیه شمال غربی کشور در مجاورت ترکیه، یک منطقه کنترل شده با شورشی سبز را تشکیل می دهد که در امتداد دریای قرمز قرار دارد و قانون کنترل سوریه است. بازپس گیری آن یک شکست قطعی برای نیروهای مخالف است که یک بار نیمی از کشور را تحت کنترل و صندوق قدرت اسد در دمشق را تهدید می کند.

روسیه و ایران، متحدین اصلی بین المللی اسد، می خواهند او را به پیروزی برسانند. اما با در نظر گرفتن مجدد ادلیب و یا حتی بازگرداندن کنترل بزرگراه های کلیدی در آن، منافع اقتصادی عمده ای دارد؛ یک جنگ طولانی و خونین، از لحاظ زندگی سربازان، گران تمام خواهد شد، انتقاد از مرگ و سوء ظن، همانطور که دولت او ممکن است از آن شروع شود سرد

و این منطقه برای اسد مهم نیست. Idlib در سرتاسر مرز ترکیه قرار دارد که طولانی مدت پشتیبانی سیاسی و تدارکاتی را برای شورشیان که برای سرنگونی اسد مبارزه می کنند، تمدید می کند. ترکیه همچنین در حدود دوازده پست های نظامی در اطراف ادلیب نگهداری می کند و گشت زنی ها را در اطراف منطقه انجام می دهد.

ترکیه، که قبلا 3 میلیون پناهنده سوری را میزبانی می کند، از حملات پناهجویان در سرتاسر مرز به سرزمین های اش، در صورت حمله ی تمام می ترسد.

___

چرا در حال حاضر مبارزه می کنی؟

آتش بس در ماه سپتامبر توسط ترکیه و روسیه دستخوش خشونت شده است، با نقض تقریبا روزانه در هفته های اخیر. بخشی از این توافقنامه هنوز به اجرا گذاشته نشده است، از جمله خروج نیروهای متفقین القاعده از خطوط اصلی، که تركیه باید آن را تسهیل كند.

دو تا از بزرگراه های اصلی که از طریق مناطق تحت سلطه عبور می کردند، قرار بود تا پایان سال 2018 بازگشایی شوند اما باقی ماندند.

یک نیروی نظامی بزرگ دولتی و پیشرفت در روستاهای کلیدی در مناطق نزدیک، نشان می دهد که در حال حاضر در حال حمله است.

اما در حال حاضر تهاجم دولت فعلی در حال حاضر محدود است و با هدف بازگرداندن کنترل دولت بر بزرگراه های راه آهن M4 و M5 برای باز کردن راه میان شهر مدیترانه Latakia، یک قلعه دولتی است که پایگاه هوایی بزرگ روسیه، HAMA بیشتر به شمال و شهر حلب.

در حال حاضر مبارزه در شهرهای و روستاها در شمال حما و بخشی از جنوب Idlib، جایی که دولت چندین روستا، از جمله یک روستا شناخته شده برای قلعه قرون وسطایی خود، Qalaat المدیک در روز پنج شنبه متمرکز شده است.

روسیه و ارتش سوریه می گویند که آنها به حملات افزایش یافته توسط ستیزه جویان مرتبط با القاعده در مناطق حاکم بر دولت پاسخ می دهند. یک حمله مشابه در ماه آوریل در ولسی جرگه، 22 سرباز و مردان مسلح طرفدار دولت را کشته است. شورشیان می گویند روسیه و دولت پس از مذاکرات شکست خورده از فشار نظامی برای دسترسی به بزرگراه ها و حفاظت از منطقه ساحلی استفاده می کنند، جایی که روسیه پایگاه هوایی و دریایی دارد.

___

چه کسی در IDLIB است؟

Idlib آخرین پناهگاه مخالفان است. جمعیت پیش از جنگ آن 1.5 میلیون نفر پس از آنکه تحت یک توافق میان ترکیه، روسیه و ایران در ماه مه 2017 به عنوان منطقه "ناحیه تشدید" تعیین شد، حدود 3 میلیون نفر افزایش یافت. دهها هزار نفر از مردم سوریه در سایر نقاط کشور به دام افتاده بودند وجود دارد تحت موافقت نامه های مختلف آتش بس.

اکنون، پس از آنکه دیگر جبهه های مخالف سقوط کرده اند، جایی نداشته اند که ترکیه در کنار مرزهای خود دیوار ایجاد کند و آنها را به پناهندگان جدید بمالاند.

تخمین زده شده است که ده ها هزار تن از جنگجویان شورشی و جهادی ها در ادلب، که اغلب حاکمان این گروه هستند، حیت طاهر الشام – آخرین تکرار وابسته سابق القاعده به نام جبهه النصره است. جناح های دیگر در زیر چتر جبهه ملی آزادی قرار گرفته اند و شامل اسلامگرایان، فرماندهان ارتش و برخی از تشکیلات مخالف مسلح پیشین است. در اوایل سال جاری، حیت التحریر الشام پس از برخورد با گروه های شورشی دیگر، کنترل بسیاری از مناطق را به عهده گرفت.

در سال 2017، نماینده ایالات متحده در ائتلاف مبارزه با دولت اسلامی، برت مک گورک، Idlib را "بزرگترین پناهگاه امن القاعده از 11 سپتامبر" توصیف کرد.

___

فصل خونین؟

انتظار میرود یک تهاجم نظامی تمام عیار برای عقب نشینی ادلب، جنگ ویتنام و خونین را در جنگ داخلی سوریه به همراه داشته باشد که نزدیک به نیم میلیون نفر را کشت و میلیونها نفر دیگر آواره شده است.

مخلوطی از ستیزه جویان متخاصم و سختگیر که احتمالا با صدها هزار غیرنظامی به دام افتاده مبارزه می کنند، به طور بالقوه فاجعه آمیز است، سازمان های کمک کننده هشدار می دهند.

گزارش "بحران بین المللی" گفت: "همانطور که انتظار می رود وضع موجود Idlib، تمام راه حل های نظامی بدتر خواهد شد." "هیچ روش آشکاری برای خنثی کردن جهاد ادلب، بدون هزینه های وحشتناک انسان وجود ندارد.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، حملات هوایی و گلوله به حداقل 80 مورد تلفات غیرنظامی بیش از 300 صدمه در طی یک دوره 10 روزه، از 28 آوریل آغاز شد، در حالی که بیش از 150،000 آواره در محوطه اطراف به مناطق امن تبدیل شدند.

همچنین گفت: بمباران، حملات هوایی و مبارزه فعال در حدود 50 روستا باعث تخریب حداقل 10 مدرسه شد. حداقل 12 امکانات بهداشتی در اثر حملات هوایی مورد حمله قرار گرفتند. کارمندان U.N. و کارگران کمک هشدار می دهند که تا 800000 نفر در معرض خطر انقراض قرار دارند.

با ترک کردن مرزهای خود با پناهندگان جدید، هنوز مشخص نیست که شهروندان غیرنظامی می روند.