ایران یک مهلت 60 روزه برای قدرت های جهانی برای بررسی معاهده معاهده هسته ای 2015 خود تعیین کرده است، یک سال پس از آنکه دونالد تامپام، رئیس جمهور آمریکا، از این توافقنامه برجسته ای را کشید.

پرزیدنت حسن روحانی می گوید ایران، همانطور که در توافقنامه تصریح می کند، ایران را متوقف خواهد کرد که اورانیوم اضافی و آب سنگین را از برنامه هسته ای خود متوقف کند. اگر مهلت 60 روزه بدون اقدام به تصویب برسد، روحانی می گوید ایران غنی سازی اورانیوم را نیز سریع تر خواهد کرد.

در اینجا برنامه هسته ای ایران و توافق نافرمانی در حال حاضر است.

___

معامله هسته ای

ایران در سال 2015 با ایالات متحده، اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، انگلیس، روسیه و چین قرارداد هسته ای را در سال 2015 به امضا رساند. معامله ای که به طور رسمی به عنوان برنامه جامع جامع اقدام شناخته می شود، از مذاکرات مخفی خارج شد و دولت باراک اوباما رئیس جمهور ایران پس از روحانی، معتدل نسبی، به تصویب رسید.

ایران موافقت کرد که غنی سازی اورانیوم را تحت نظارت بازرسان U.N. در معرض لغو تحریم های اقتصادی محدود کند. مشاغل بین المللی برای انجام معاملات با ایران، از جمله فروش میلیارد دلاری ایرباس و شرکت بوئینگ

به طور خلاصه، که برای کاخ سفید در وعده وحود این قرارداد مبارزه کرد زیرا به برنامه موشکی بالستیک ایران و یا دخالتش در درگیری های منطقه ای نپرداخت، آمریکا از این موافقتنامه در 8 می 2018 خارج شد. این امر تجارت بین الملل متعهد را متوقف کرد معاملات و ضربه سنگین به اقتصاد زودرس ایران را تحمل کرد. در آن زمان، دولت ترامپ گفته است که هر کشوری که وارد نفت ایران می شود، با تحریم های ایالات متحده مواجه خواهد شد.

___

امکانات هسته ای ایران

نطنز، در مرکز مرکزی استان اصفهان، مرکز اصلی غنی سازی اورانیوم کشور را در اختیار دارد که در زیر زمین قرار دارد. ایران دارای یک نیروگاه هسته ای فعال در بوشهر است که با کمک روسیه در سال 2011 باز شد. بر اساس این توافق، ایران یک راکتور آب سنگین را تنظیم کرد تا بتواند پلوتونیوم را تولید کند و موافقت کرد که سایت غنی سازی فوردو را تبدیل کند – عمیق کشید به یک کوهستان – به یک مرکز تحقیقاتی. این همچنین یک رآکتور تحقیقاتی بیش از 50 ساله در تهران دارد.

___

اورانیوم استرالیا

براساس معاهدات هسته ای، ایران می تواند ذخایری با ظرفیت بیش از 300 کیلوگرم (660 پوند) اورانیوم غنی شده با غنای پایین نگه دارد. این در مقایسه با 10،000 کیلوگرم (22466 پوند) اورانیوم غنی شده با بالاترین میزان آن بود. در حال حاضر، این توافق ایران را محدود به غنی سازی اورانیوم به 3.67٪ می کند، که می تواند نیروگاه هسته ای تجاری تجاری را تامین کند. اورانیوم با درجه سلاح باید حدود 90 درصد غنی شود. با این حال، هنگامی که یک کشور غنی از اورانیوم به حدود 20 درصد، دانشمندان می گویند که زمان لازم برای رسیدن به 90 درصد، نصف شده است. ایران قبلا 20٪ غنی شده است.

___

مرکزی ایران

یک سانتریفیوژ دستگاهی است که اورانیوم را با سرعت چرخش گاز هگزافلورید اورانیوم غنی سازی می کند. تحت توافق اتمی ایران محدود به عملیات 5،060 سانتریفیوژ قدیمی مدل IR-1 است. IR-1 بر اساس طراحی هلندی 1970 است که دانشمند پاکستان A.Q. خان برنامهی سلاحهای هستهای اسلامآباد را ساخت و بعد به ایران، لیبی و کره شمالی فروخت.

ایران دارای توانایی فنی برای ساخت و استفاده از نسخه های پیشرفته IR-2M، IR-4 و IR-6 در تاسیسات نطنز است، اما از انجام این کار تحت قرارداد هسته ای جلوگیری می کند. علی اکبر صالحی، رئیس برنامه هسته ای ایران، در ماه سپتامبر به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفت که IR-2M و IR-4 می توانند اورانیوم را پنج برابر سریعتر از IR-1 غنی سازی کنند، در حالی که IR-6 می تواند آن را 10 برابر سریعتر انجام دهد . کارشناسان غربی پیشنهاد کرده اند که این سانتریفیوژ ها یک یا پنج بار بیشتر اورانیوم غنی شده را در یک سال تولید می کنند تا IR-1.

ایران همچنین بسیاری از سانتریفیوژهای ساخته شده را به عنوان بخشی از معامله گریخته است.

___

از 'ATOM برای خیر' به STUXNET

برنامه هسته ای ایران در واقع با کمک ایالات متحده آغاز شد. امریکا تحت برنامه "اتم برای صلح"، یک رآکتور آزمایشگاهی را که در سال 1967 در تهران تحت سلطه شاه محمدرضا پهلوی وارد شده بود، عرضه کرد. هنگامی که انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 سرنگون شد، این کمک به پایان رسید.

در دهه 1990، ایران برنامه خود را گسترش داد، از جمله خرید تجهیزات از A.Q. خان طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، در میان فعالیت های آن، ایران "ممکن است اطلاعات طراحی شده" را برای یک بمب دریافت کرده و مواد منفجره را مورد تحقیق قرار دهد.

تا اوت 2002، سرویس های اطلاعاتی غربی و یک گروه مخالف ایرانی، یک سایت اتمی پنهانی در نطنز را نشان دادند. ایران تا به امروز انکار برنامه هسته ای خود را در ابعاد نظامی دارد. ایران در سال 2003 غنی سازی را به حالت تعلیق درآورد، اما سه سال بعد به ریاست محمود احمدی نژاد، رییس جمهور سخت متوقف شد. قدرت های جهانی در پاسخ به تحریم های U.N. ویروس کامپیوتری Stuxnet، به طور گسترده ای اعتقاد بر این است که ایجاد مشترک ایالات متحده آمریکا و اسرائیل، به زودی هزاران سانتریفیوژ ایرانی را مختل کرد.

یک رشته بمب گذاری هایی که به اسرائیل متهم شده اند، تعدادی از دانشمندان را در سال 2010 در اوایل نگرانی های غرب در مورد برنامه های ایران هدف قرار دادند. اسراییل هرگز مسئولیت حملات را برعهده نگرفت، اما مقامات اسرائیلی در گذشته درباره دسترسی به سرویس های اطلاعاتی کشور شگفت زده شده اند. اسرائیل در سال گذشته گفت که این پرونده ها را از "آرشیو مخفی اتمی" در ایران گرفته است.

___

Jon Gambrell را در توییتر دنبال کنید در www.twitter.com/jongambrellap.