امریکا به آرامی به تهدید رو به رشد برنامه های چین برای برتری اقتصادی بیدار می شود.

در سال 2013، چین جیانگینگ، رئیس جمهور چین، یک برنامه سرمایه گذاری بین المللی را راه اندازی کرد که به عنوان کمپانی کمربند و جاده (BRI) شناخته شد. چین تحت تاثیر یک ماندگار جدید برای اتصال اقتصاد جهانی، چین به شدت سرمایه گذاری کرد در پروژه های زیربنایی خارجی در بیش از 60 کشور که 60 درصد از جمعیت جهان و 30 درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را تشکیل می دهند.

از سال 2013 تا سال 2018، چین در حدود 614 میلیارد دلار سرمایه گذاری در کشورهای عضو در BRI انجام داد. مورگان استنلی پیش بینی می کند که کل هزینه چین از BRI در دهه آینده می تواند 1.3 تریلیون دلار برسد.

NEWT GINGRICH: چین می خواهد امریکا را به عنوان SUPERPOWER جهانی جایگزین – در اینجا آنچه ما باید یاد بگیرند

رئيس جمهور سوریه BRI فرصت برای به اشتراک گذاشتن مدل چین برای رشد اقتصادی با کشورهای در حال توسعه را در نظر می گیرد. رقبای ژئوپولتیکی مربوط به برنامه های سرمایه گذاری BRI نفوذ سیاسی و گسترش نظامی آنها را تقویت خواهد کرد.

آیا BRI حیاتی برای کشورهای در حال توسعه یا امپریالیسم اقتصادی است؟

در آفریقا، واضح است که کمپاین سرمایه گذاری خارجی چین، شکل جدیدی از استعمار است. این قاره، جایی که من زندگی می کنم و کار می کنم، صفر است.

هنگامی که BRI در سال 2013 راه اندازی شد، برنامه های توسعه منطقه ای در آسیا، خاورمیانه، آفریقا و اروپای شرقی را اولویت بندی کرد. ایتالیا به رغم مخالفت ایالات متحده و اتحادیه اروپا اولین کشور بزرگ صنعتی در گروه هفت بود که به BRI پیوست.

مقامات ایالات متحده حق دارند نگران گسترش شبکه زیرساختی باشند که بدهی های ناچیز، ساخت و ساز نادرست و سوء مدیریت پروژه را در پی دارد.

مرکز توسعه جهانی، مطالعهی 23 کشور در BRI را منتشر کرد و 10 تا 15 مورد در معرض خطر دوری از بدهی قرار گرفت. موارد دیگری از موارد مهم در سری لانکا و پاکستان نمونه هایی از پروژه های BRI است که دولت های محلی را از بدهی های شدید محروم کرده و مقامات را مجبور به تجدید نظر در چین برای پرداخت بدهی می کنند.

زمانی که کشورها به اندازه کافی بدهی های خود را کاهش می دهند، چین پیشنهاد می کند که شرایط بدهی را در مقابل دارایی های استراتژیک یا رفتار ترجیحی مورد بحث قرار دهند.

در ماه نوامبر گذشته، سرویس سرمایه گذار Moody's هشدار داد که کشورهایی که از BRI بهره می برند، در صورت عدم پرداخت اعتبارات چینی خود، در معرض خطر از دست دادن کنترل زیرساخت های مهم استراتژیک، منابع طبیعی و دیگر دارایی های مهم هستند. این نگرانی عمده در آفریقا است، که در آن تامین مالی چین راه را برای پروژه های زیربنایی ضروری فراهم می کند.

زمانی که کشورها به اندازه کافی بدهی های خود را کاهش می دهند، چین پیشنهاد می کند که شرایط بدهی را در مقابل دارایی های استراتژیک یا رفتار ترجیحی مورد بحث قرار دهند.

در سال 2015 چین مبلغ 60 میلیارد دلار کمک های مالی و وام های تجاری را برای تامین مالی پروژه های توسعه اقتصادی در آفریقا وعده داد. رهبران آفریقایی مشتاق پذیرش کمک های مالی بودند و در نتیجه، چین دارای 14 درصد سهام کل بدهی های جنوب صحرای آفریقا است و بزرگترین مالک بدهی های عمومی در آفریقا است.

برنامه های تامین مالی عمومی اغلب می تواند یک ابزار مفید برای دولت های محلی برای ایجاد پروژه هایی باشد که باعث رشد اقتصادی می شوند. اما بیش از حد وابسته به تامین مالی چینی، آفریقا را با بدهی های بیشتر، غرق می کند و این قاره را در یک موقعیت نامناسب در آینده قرار می دهد.

کشورهای در حال توسعه جهان به طور قابل توجهی جذب جیب های عمیق چین و دکترین سیاسی سرمایه گذاری زیربنایی نیستند.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، توجه به فشار استراتژیک چین در آفریقا و سراسر جهان را جلب کرده است، اما ایالات متحده باید بیشتر تلاش کند تا خود را جایگزین چین کند.

به طور خاص، آمریکا باید کشورهای در حال توسعه را با یک جایگزین مناسب برای BRI ارائه کند.

کنگره توانایی های مالی توسعه ایالات متحده را از طریق قانون BUILD، که مجاز ایجاد موسسه مالی بین المللی توسعه ایالات متحده (USDFC) بود، تقویت کرد.

USDFC موسسات مالی موجود در ایالات متحده را تقویت خواهد کرد و قابلیت های جدید سرمایه گذاری و ابزارهای مالی را برای ترویج سرمایه گذاری ایالات متحده در کشورهای در حال توسعه فراهم می کند.

زمان بندی قانون BUILD نمی تواند مناسب تر باشد. فروپاشی مالی BRI در حال ظهور است، همانطور که گسترش چین با سرمایه گذاری های عمده در کارائیب به آستانه ایالات متحده رسیده است.

USDFC در ماه های آینده عملیاتی خواهد شد. آژانس جدید فرصتی برای گسترش سرمایه گذاران ایالات متحده را با موقعیت امریکا به عنوان یک گزینه جذاب تر برای حمایت از سرمایه گذاری های زیربنایی دارد.

به عنوان یک تاجر که در تمام نقاط آفریقا کار می کند، می توانم به شما اطمینان دهم که رهبران تجاری در آفریقا مشتاق همکاری با ایالات متحده برای ارائه مدل بهتر برای کشورهای در حال توسعه هستند.

برای دریافت APP NEWS FOX، اینجا کلیک کنید

چین از طریق کشورهای در حال توسعه یک کمپین مستحکم استعمار جدید را در اختیار دارد. ایالات متحده باید چیزی بیشتر را برای ارائه یک جایگزین سرمایه گذاری مناسب برای رهبران دولتی که در BRI شرکت می کنند، انجام دهند.

سیاستمداران آمریکایی و دولت از این مشکل رو به رشد هستند. من فقط امیدوارم خیلی دیر نشده باشد